Zapraszamy producentów i sympatyków Górskich Produktów regionalnych do uczestnictwa w Towarzystwie Produktu Górskiego.
Mamy zgłoszony w Urzędzie Patentowych wspólnotowy znak towarowy pod nazwą: „Produkt Górski”, który jest gwarantem na wysoką jakość produktów wytwarzanych bądź użytkowanych przez przedsiębiorców. Znak nasz jest prawnie chroniony: zarówno nazwa, kolorystyka, jak i kształt. Stosowne przepisy Unii Europejskiej i prawa polskiego gwarantują ochronę jego używania. Wysoka jakość produktów górskich, które mają walory smakowe i zdrowotne, poprzez dodatkowe oznaczenie naszym znakiem, będą łatwiej rozpoznawalne przez konsumentów. Producenci wytwarzający nasze produkty muszą je produkować w obszarach górskich t.j. 350 metrów n.p.m.
Członkami Towarzystwa produktu Górskiego mogą być podmioty gospodarcze, rolnicy, stowarzyszenia i osoby prywatne, które w swojej działalności promują i wykonują produkt górski. Towarzystwo produktu Górskiego jest formą klastra, który grupuje środowiska producenckie, naukowe, konsumenckie.
Informujemy, że nadawanie znaku jest bezpłatne po przeprowadzeniu stosownej certyfikacji zgodnie z regulaminem zgłoszonym do Urzędu Patentowego przez nasz Towarzystwo. Ponadto składka członkowska wynosi 50 złotych rocznie i wpisowe – również 50 zł (jednorazowo). Towarzystwo posiada siedzibę i swoje konto – ostatnio realizowała program „Gościnna Małopolska” promująca Smak Karpat. Produkty, które zostały zgłoszone do Urzędu Patentowego są ustalone według Klasyfikacji Nicejskiej, t.j. klasy: 29, 30, 32 i 33.
Dla przykładu:
Klasa 29: wyroby mięsne, produkty mleczne, dziczyzna, suszone i gotowane owoce i warzywa, dżemy, kompoty, jaja, oleje.
Kategoria 30: to: miód, mąka, wyroby zbożowe, herbaty, kawa, wyroby cukiernicze i piekarnicze,
Klasa 32: to: wody mineralne i gazowane, piwo, napoje owocowe, soki i syropy.
Klasa 33: napoje alkoholowe, nalewki.
Wszelkie dane na temat zgłoszenia są na naszej stronie internetowej: www.produktgorski.pl Po wypełnieniu przesyłamy do siedziby Towarzystwa w Ludźmierzu.
Telefon kontaktowy: 604 560 460
Prezes Towarzystwa Produktu Górskiego
Andrzej Gąsienica Makowski