22 października w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala w Ludźmierzu odbyło się Jesienne Święto Bacowskie. Jak co roku, producenci zrzeszeni w Stowarzyszeniu Produkt Górski uczestniczyli w wydarzeniu, oferując degustację i sprzedaż certyfikowanych produktów regionalnych.
Ruszyły redyki. Owce pasą się na halach i odbywa się tradycyjne dojenie. Dzięki temu już możemy cieszyć się owczymi produktami.
W dniu 23 kwietnia 23 kwietnia w Ludźmierzu w ramach Święta Bacowskiego rozpoczęły się 8. Dni Produktu Górskiego. W ramach wydarzenia zorganizowano kiermasz górski na którym była prowadzona degustacja i sprzedaż serów górskich, miodu i jagnięciny.
Zgodnie z uchwałą Walnego Zebrania z dnia 28.03.2023 r. i Regulaminem znaku "Produkt górski" przystąpiono do weryfikacji producentów, którzy stosują znak do oznaczania swoich produktów. Do 15 maja 2023 roku należy złożyć ponowny wniosek, który jest dostępny na stronie Produkt Górski. Wniosek PG z postanowieniem prosze przesyłać na adres: agmtatry@op.pl
W dniu 28 marca 2023 roku w Ludźmierzu odbyło się III Walne Zebranie członków naszego Stowarzyszenia. W trakcie obrad zostały przedstawione sprawozdania za okres 2019-2023. Podjęto także uchwałę o zmiany statutowe i udzieleniu absolutorium zarządowi. Ponadto zostały wybrane nowe Władze Towarzystwa Produktu Górskiego w składzie:
Prezes - Andrzej Gąsienica-Makowski
Zastępca Prezesa - Grzegorz Pabis
Skarbnik - Zofia Kołodziej
Sekretarz - Marek Sobczyk
Członek Zarządu - Józef Modła
Komisja Rewizyjna w składzie:
Przewodniczący - Andrzej Budz
Agnieszka Hatłas
Janina Rzepka
Przyjęte zostały zmiany statutowe poszerzające zadania i cele Stowarzyszenia.
Czas na wiosenne góry!💚 - krajobraz, tradycja i produkty górskie to smaki Karpat 😊 Już 28 kwietnia 2019 roku w Ludźmierzu odbędzie się Święto Bacowskie rozpoczynające sezon pasterski, a także IV Dni Produktu Górskiego. Już dziś serdecznie zapraszamy!😊
Szanowni Państwo!
1. Planujemy trzy nabory wniosków w terminie 12.04.2019 – 25.04.2019 roku w zakresie:
I. Rozwój przedsiębiorczości na obszarze LGD poprzez podejmowanie działalności gospodarczej,
w ramach Przedsięwzięcia 2.1.1. PREMIA NA START.
II. Rozwój przedsiębiorczości na obszarze LGD poprzez rozwijanie działalności gospodarczej w ramach Przedsięwzięcia 2.1.2. Wspieranie rozwoju przedsiębiorstw na rzecz tworzenia nowych miejsc pracy w tym również opartych na innowacjach i zatrudniających osoby z grup defaworyzowanych.
III. Rozwój ogólnodostępnej i niekomercyjnej infrastruktury turystycznej lub rekreacyjnej lub kulturalnej w ramach Przedsięwzięcia 1.2.2. Wspieranie działań na rzecz ochrony i zachowania dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego obszaru.
Więcej informacji w załączonej do poniższej wiadomości ulotce. Szczegóły w zakresie warunków udzielenia wsparcia wskazane będą w ogłoszeniu o naborze, które pojawi się w dniu 29.03.2019 roku na naszej stronie internetowej www.podhalanska.pl.
2. W marcu 2019 r. w dniach od 11 do 14 odbędą się w poszczególnych gminach na obszarze LGD otwarte spotkania informacyjne dla osób zainteresowanych aplikowaniem o ośrodki w ramach naborów Podhalańskiej LGD planowanych w 2019 r. Czas trwania każdego ze spotkań - 1 godzina. Serdecznie zapraszamy na spotkania. Po każdym ze spotkań będzie możliwość indywidualnych konsultacji z pracownikiem LGD w czasie godzinnego dyżuru.
Harmonogram dyżurów i spotkań można pobrać klikając w link http://podhalanska.pl/wp-content/uploads/2019/03/Harmonogram-dyzurow-w-gminach-i-spotkan-2019.pdf
3. Dodatkowo można się zgłaszać poprzez wypełnienie formularza zgłoszenia na szkolenie dla potencjalnych wnioskodawców, termin 18.03.2019 roku, godzina 15:00 – Biały Dunajec, biuro LGD
W celu wypełnienia formularza prosimy kliknąć w link:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScgZiN_SCI0k3DcK3YyFARh4FOc6L_XH2bQITGpWZKLN_ui3Q/viewform?vc=0&c=0&w=1
Formularze można wypełniać do dnia 14.03.2019 r. Po zamknięciu listy uczestników w dniu 15.03.2019 r. prześlemy zgłaszającym się osobom dokładny harmonogram szkolenia dopasowany do oczekiwań szkoleniowych uczestników.
4. W dniu 18.03.2019 roku o godzinie 14:00 odbędzie się spotkanie dla grup defaworyzowanych określonych w LSR, na które także serdecznie zapraszamy.
WSZELKIE DODATKOWE INFORMACJE UDZIELANE SĄ W BIURZE PODHALAŃSKIEJ LOKALNEJ GRUPY DZIAŁANIA:
BIAŁY DUNAJEC, UL. JANA PAWŁA II 310
TEL. 18 20 11 543, kontakt od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 - 15:00,
E-MAIL.: info@podhalanska.pl
Producenci, którzy chcą otrzymać znak jakości "Produkt Górski" powinni złożyć wniosek o przyznanie znaku do dnia 20 lutego 2019 lub 20 marca 2019 na adres siedziby Towarzystwa Produktu Górskiego lub mailowo na adres agmtatry@op.pl. Szczegóły w zakładce Dokumenty prawne - Wniosek o prawo do używania znaku PRODUKT GÓRSKI.
Szanowni Państwo,
Serdecznie zapraszam do zapoznania się z poniższą informacją:
ARiMR-rusza nabór na tzw. małe przetwórstwo
Od 31 stycznia br. oddziały regionalne Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będą przyjmowały wnioski na tzw. małe przetwórstwo. W tegorocznym naborze, który potrwa do 1 marca 2019 r, wprowadzono szereg korzystnych zmian i ułatwień, m. in. zwiększono kwotę dofinansowania oraz rozszerzono grono osób, które mogą ubiegać się o takie wsparcie.
Pomoc, jaką można otrzymać ramach „Wsparcia inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi i ich rozwój” finansowanego z budżetu PROW 2014-2020, przyznawana jest w formie refundacji do 50 proc. kosztów kwalifikowanych poniesionych na realizację inwestycji służących przetwórstwu m.in. mleka, mięsa, owoców i warzyw, zbóż i ziemniaków.
Od tego roku z oferty skorzystać mogą dwie grupy beneficjentów:
Pierwszą stanowią rolnicy, domownicy bądź małżonkowie rolników, którzy zdecydują się na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie przetwarzania produktów rolnych. Maksymalna kwota dofinansowania, jaką mogą otrzymać została podniesiona z 300 do 500 tys. zł.
Nowością jest druga grupa, którą tworzą rolnicy lub małżonkowie rolników prowadzący lub podejmujący prowadzenie działalności przetwórczej i sprzedaży produktów przetworzonych w ramach rolniczego handlu detalicznego (RHD). W tym przypadku, by uzyskać pomoc, nie jest wymagane prowadzenie działalności gospodarczej. Maksymalna kwota wsparcia wynosi natomiast 100 tys. zł.
Katalog inwestycji, na które można otrzymać dofinansowanie, obejmuje m.in. budowę lub modernizacji budynków wykorzystywanych do prowadzenia działalności przetwórczej; zakup oraz instalację maszyn lub urządzeń do przetwarzania i magazynowania, aparatury pomiarowej i kontrolnej. Z myślą o rolnikach zajmujących się RHD dotychczasowy katalog rozszerzono m.in. o inwestycje związane z dostosowaniem pomieszczeń pomocniczych służących przygotowaniu posiłków (np. kuchni) i pomieszczeń gospodarczych służących do przechowywania produktów żywnościowych.
W tegorocznym naborze wprowadzono również ułatwienia mające na celu zmniejszenie obciążeń administracyjnych na etapie przygotowania inwestycji. Składając wniosek o przyznanie pomocy rolnicy nie będą zobligowani do przedkładania wymaganych dotychczas przez ARiMR decyzji czy pozwoleń. Będzie je można dostarczyć na etapie rozliczania inwestycji, a więc już po zawarciu umowy o dofinansowanie.
W Ludźmierzu 08.01.2019r odbyło się II Walne Zebranie członków Towarzystwa Produktu Górskiego. Podsumowano pierwszą 3-letnią kadencję Zarządu TPG. Skutecznie przeprowadzono w tym czasie procedurę uzyskania z Urzędu Patentowego rejestrację i ochronę znaku słownograficznego "Produkt Górski", który to dodatkowo będzie wzmocniony przez literę R. Zrealizowano 3 projekty z programu "Gościnna Małopolska", w których promowano znaczenie i miejsce producentów górskich, a w szczególności baców. Wprowadzono do kalendarza wydarzeń kulturalnych regionu - Dni Produktu Górskiego. W trakcie zebrania 15-nastu producentów otrzymało pierwsze dyplomy CERTYFIKATY już w oparciu o posiadane prawo ochronne. Walne Zebranie podjęło uchwałę o przygotowaniu strategii promocji produktu w mediach elektronicznych, a także udziału w targach i wydarzeniach kulturalnych. Dokonano wyboru władz Towarzystwa. Prezesem na kolejną kadencję został wybrany Andrzej Gąsienica Makowski, w-ce Grzegorz Pabis, sekretarz Marek Sobczyk, skarbnikiem została Zofia Kołodziej, członek Zarządu Józef Milan Modła i komisję rewizyjną w składzie : przewodniczący - Andrzej Budz, Krzysztof Król Łęgowski i Łukasz Marusarz. Następne zebranie informacyjne planowane jest w pierwszych dniach wiosny 2019.Zapraszamy do przystępowania producentów do TPG i zgłoszeń do certyfikacji znakiem "Produkt Górski" swoich produktów.
MARKA GÓR - Urząd Patentowy wydał Świadectwo Ochronne na wspólny znak towarowy "PRODUKT GÓRSKI ". Towarzystwo Produktu Górskiego przez 3 lata zabiegało o uzyskanie dodatkowego wzmocnienia znaku poprzez dodanie litery R jako znak rejestrowy. Prawo do znaku posiada 26 producentów produktów górskich tj. Sery, miody, wędliny, soki. Znak jest dodatkowym wyróżnikiem i wzmocnieniem marki produktów spożywczych z gór. Czas na nową promocję produktów z Karpat, którym przewodzi bryndza, oscypek i miód!
Zasady uzyskania znaku w zakładce DOKUMENTY PRAWNE
Jak informowaliśmy znak towarowy Produkt Górski otrzymał decyzję z Urzędu Patentowego na znak, który będzie wyróżniał produkty górskie wcześniej zweryfikowane przez komisję oceniającą ich jakość. Obecnie oczekujemy na Świadectwo Ochronne z Urzędu Patentowego by udzielić producentom spełniającym wymogi ustawowe Zezwolenia na stosowanie naszego znaku z literką "R". Zainteresowanych prosimy o wypełnienie wniosku (do pobrania na naszej stronie) i przesłanie go na adres e-mail :agmtatry@op.pl do dnia 25 października 2018r Posiedzenie komisji oceniającej odbędzie się 29 października 2018r o godzinie 16:00 w Zakopanem przy ul. Bulwary Słowackiego 12. Na komisję należy dostarczyć produkty do oceny. Zapraszamy wszystkich producentów produktów góskich,baców do Ludźmierza w dniu 28 października 2018r gdzie o godzinie 11:00 odbędzie się msza święta na zakończenie sezonu wypasowego i III Dni Produktu Górskiego. Organizujemy mały kiermasz górski po uroczystości.Chętnych prosimy o zgłoszenie udziału.
W dniu dzisiejszym tj. 20.06.2017r. Zarząd Województwa podjął uchwałę o wdrażaniu programu pn. "Utrzymanie różnorodności biologicznej łąk i pastwisk górskich poprzez prowadzenie gospodarki pasterskiej" tzw. Full Wypas.
Opłatek gazdowski u Fatimskiej Pani i pokłon Świętemu z Karpat Janowi Pawłowi II.
Na scynście, na zdrowie na tyn Nowy Rok coby się Wom darzyło i godnie zyło!
APEL Nadzwyczajnego Zjazdu Związku Podhalan do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi– Ludźmierz 28.11.2016 r. o uznanie pasterstwa jako formy sezonowego, wspólnotowego wypasu owiec i nadanie Gospodarstwu Pasterskiemu statusu podmiotu beneficjenta pomocy PROW lub innej w ramach programu odbudowy owczarstwa z możliwością uzyskania numeru sezonowej siedziby stada wspólnotowego
Zapraszamy producentów i sympatyków Górskich Produktów regionalnych do uczestnictwa w Towarzystwie Produktu Górskiego.
W 1914 r. Walery Staszel - badacz regionu, etnograf pisał ,że: „ Nadzwyczaj uboga jest spiżarnia góralki na naszym Podhalu”. Niezwykle trudne warunki klimatyczne oraz skalna ziemia nie dawała bogatych plonów. Pożywienie góralskiej rodziny było w tamtych czasach skromne, jednostajne. Dziś w oparciu o dawniej używane podstawowe produkty spożywcze takie jak: kapusta, ziemniaki (grule lub rzepa) czy baranina rozwinęła się regionalna kuchnia góralska.
W dniu 23 października o godzinie 11.00 w Ludźmierzu odbyła się Msza Święta dziękczynna za dobry sezon wypasowy. Obchodziliśmy także w tym dniu Dzień Produktu Górskiego.
Mięso owcze: baranina, a szczególnie jagnięcina – jest bardzo skuteczne w profilaktyce raka bowiem w jego skład wchodzi substancja o silnych właściwościach antyrakowych.
Idea zjazdów Karpackich narodziła się po przejściu w 2013 roku łukiem Karpat, Redyku Karpackiego. To wydarzenie otworzyło nam szersze i głębsze spojrzenie na góry, kulturę, historię, ale i dzień dzisiejszy łańcucha górskiego, jakimi są Karpaty.
Podajemy linki do stron internetowych, zawierające aktualne nabory wniosków, których obsługą zajmuje się Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz oddelegowana przez ARiMR Agencja Rynku Rolnego:
Rolnicy będą mogli sprzedawać żywność wytworzoną przez siebie z własnych produktów, jej sprzedaż o wartości do 20 tys. zł rocznie będzie nieopodatkowana, a nadzór nad produkcją będzie miała Inspekcja Weterynaryjna - zakłada projekt ustawy, którym we wtorek zajmie się rząd.
II Zjazd Karpacki „Karpaty – Góry Kultury”
Msza święta w dniu 28 sierpnia 2016 roku, na dziedzińcu Zamku w Sanoku
Witam serdecznie wszystkich obecnych na II Zjeździe Karpackim „Karpaty – Góry Kultury” w 80. rocznicę Zjazdu Górskiego w Sanoku
Sanok dn.28.08.2016r.
ZAWOŁANIE KARPACKIE
My, ludzie Karpat, zebrani na II Zjeździe w Sanoku, pomni tradycji naszych Ojców i dziedzictwa ciągle żywej kultury wołoskiej – pasterskiej – godnie pokazanej na I Zjeździe w Ludźmierzu w 2015 roku,
Tuż przed II Wojną Światową ukazał się piękny album fotograficzny Rafała Malczewskiego, opisujący polskie góry od Olzy po Czeremosz. Warto, by wybierając się na wędrówki górskie wrócić choć na chwilę do tej publikacji. Ja rozpocznę swoją wędrówkę po poszczególnych pasmach Karpatach, opisując różne spojrzenia i doświadczenia z codziennego życia gór.
Towarzystwo Produktu Górskiego aktualnie realizuje projekt Gościnna Małopolska – jako Dni Produktu Górskiego.